هفت عادت ثروتمندترین افراد دنیا


هفت عادت ثروتمندترین افراد دنیا

افراد موفق ثروتمند رفتارها و ویژگی های مختلفی را نسبت به افرادی که در فقر زندگی می کنند، نشان می دهند. این ویژگی ها کدام ها هستند؟ در اینجا هفت موردی که طی پنج سال مشاهده به دست آمده، بیان شده است:

 

جیسون دمرز، موسس و مدیر ارشد اجرایی AudienceBloom

 

آیا ثروتمندان عادت هایی دارند که بر روی موفقیت آنها تاثیر می گذارد؟ آیا ویژگی ها یا راهبردهایی وجود دارد که بتوانیم آنها را در زندگی روزانه خود ادغام کرده و شانس بهتری برای موفقیت مالی در اختیار ما قرار دهند؟

تام کورلی، در کتاب خود، عادت های ثروتمندان -- عادت های روزانه موفقیت اشخاص ثروتمند، اذعان به وجود آنها دارد. طی پنج سال وی به مشاهده عادات – که وی عادت را به عنوان رویه های روزمره و ناخودآگاه توصیف می کند – مربوط به 233 شخص ثروتمند و 128 شخص فقیر پرداخت. چیزی که وی بدان دست یافت، تفاوت های چشمگیر در فعالیت ها و نگرش روزانه دو گروه بود. در اینجا به هفت عادتی که طبق مشاهده او، ثروتمندان عموماً بدانها می پردازند، اشاره می شود:

 

1- مصر بودن:

درحالی که ما به ویژگی مصر بودن به عنوان چیزی بیشتر از یک خصیصه شخصی نگاه می کنیم، در حقیقت آن ویژگی است که می توان آنرا به مرور زمان تمرین کرد و آموخت. ثروتمندان، در زمان مواجه با فاجعه، با دانستن این موضوع که موفقیت در گوشه ای در آنجا قرار گرفته، به سمت آن می روند.

آنها در تمام عرصه های زندگی مصر هستند، نه فقط در مورد فعالیت های پول زا. بر طبق گفته کورلی، ایستادگی در تمام اموری که ثروتمندان انجام می دهند، مشهود است:

 • 67 درصد از اینکه چگونه زمان خود را گذرانده اند، آگاه و دقیق بودند، برای مثال، تماشای تلویزیون به کمتر از یک ساعت در روز محدود شد.
 • 81 درصد برای کنترل افکار، احساسات و کلماتشان تلاش کردند.
 • 80 درصد یک هدف واحد را برای حداقل یک سال تعقیب کردند.
 • 88 درصد، به منظور افزایش دانش خود، حداقل سی دقیقه در روز صرف مطالعه نمودند.

 

2- داشتن اهداف نایل شدنی

چه متوجه باشیم یا نه، ما پیوسته برای خود اهدافی تنظیم می کنیم. هر زمان که به آینده نگاه می کنیم و به آنچه که می خواهیم داشته باشیم یا انجام دهیم فکر می کنیم، در اصل برای خود اهدافی ایجاد می کنیم:

"من می خواهم در رشته خود رهبر شناخته شده ای باشم."

"من می خواهم برای برآورده شدن تعهدات مالی خود پول بیشتری بدست آورم."

"من می خواهم هر سال با خانواده ام به یک مسافرت گران قیمت بروم."

البته مشکل این اهداف این است که آنها خاص نیستند و اینکه الزامن واقع گرایانه نیستند. برای مثال، اگر من با یک دستمزد حداقل کار کنم، رفتن به یک مسافرت گران قیمت احتمالن امسال برای من تحقق نخواهد یافت.

کورلی متوجه شد که افراد ثروتمند بطور پیوسته اهداف خاص و نایل شدنی برای خود دارند. این اهداف واقع گرایانه بوده و دارای اقدامات خاصی است که جهت برآورده شدن باید انجام شوند.

برای مثال، به جای گفتن این که "من می خواهم امسال یک میلیون دلار بدست آورم"، یک هدف واقع گرایانه و خاص تر می تواند این طور باشد که "من امسال با افزایش ظرفیت تولید خود، 25.000 دلار بیشتر بدست خواهم آورد". با فرض اینکه عملن امکان افزایش تولید وجود دارد، این هدفی است که با یک برنامه ریزی دقیق و کار سخت می توان در واقع به آن دست یافت.

کورلی می نویسد: "چنانچه می خواهید آرزو یا رویایتان به حقیقت بپیوندد، باید در مورد آنها اهدافی تنظیم کنید، اهدافتان را تعقیب کنید و به آنها دست یابید. شما باید آرزو یا رویایتان را به امور کنترل پذیرتری که قادر به انجام آنها هستید، تفکیک نمایید. تجمع اهداف تکمیل شده در طول زمان شما را به سمت تحقق رویایتان پیش خواهد برد. شما همچنان به کمک و نفوذهایی از خارج نیاز خواهید داشت، اما شانس به آدم های آماده و مصر روی خواهد آورد." به عبارت دیگر، داشتن رویا بسیار خوب است، اما شما باید اهداف کوچکتر و کنترل پذیرتری داشته باشید تا بتوانید به آنها دست یابید. زمانی که به این اهداف کوچکتر دست یافتید، آنها را از لیست خود حذف کرده و به دست یافتن رویای خود نزدیک تر شوید.

 

3- داشتن مربی حرفه ای

این بزرگترین مورد است. در حقیقت 93درصد افراد ثروتمند یک مربی داشته اند که آنها را در مسیرشان به سوی موفقیت همراهی کرده اند. یافتن یک مربی عالی می تواند چالش برانگیز باشد اما بازدهی بسیار عالی است. کاندولیزا رایس بر اهمیت یافتن یک مربی تاکید کرده ولی هشدار می دهد که "به دنبال الگوهایی باشید که بتوانید به آنها نگاه کنید و افرادی که از حرفه شما سودی می برند. اما هشدار مهمتری وجود دارد: شما نباید مربیانی شبیه به خودتان داشته باشید. اگر من منتظر یک مربی متخصص خانم سیاه پوست اهل شوروی بودم، هنوز باید صبر می کردم. اکثر مربیان من آقایان سفید پوست مسنی بودند، زیرا آنها افرادی بودند که در رشته من تسلط و برتری داشتند."

دلایل زیادی مبنی بر اینکه مربیان، پشتیبان مهمی هستند، وجود دارد، اما در زیر به چند مورد کلیدی آنها اشاره می کنیم:

 • آنها به شما کمک می کنند تا اشتباهاتی را که خود داشته اند، تکرار نکنید.
 • آنها به شما امید و انگیزه می دهند تا بر خواسته خود بمانید و برای اهدافتان تلاش نمایید.
 • آنها شما را با افرادی که می توانند در این مسیر به شما کمک کنند، آشنا می سازند (این بستگی به افرادی دارد که شما می شناسید).

 

چنانچه می خواهید دقیقن بدانید که برای انتخاب یک مربی باید به دنبال چه مواردی باشید، به مقاله من با عنوان "7 ویژگی کلیدی یک مربی اثر بخش"، مراجعه نمایید.

4- مثبت اندیشی

طبق مشاهدات کورلی، افراد ثروتمندی که وی بطور کلی دیده بود دارای نگرش مثبتی نسبت به زندگی بوده، خوش بین و شاد بودند، و نسبت به آنچه که داشتند قدردان بودند. یافته های دیگر به شرح زیر می باشد:

 • 94 درصد از شایعات دوری می کردند.
 • 98 درصد به احتمالات و فرصت ها بی حد و حصر معتقد بودند.
 • 94 درصد از شغل انتخابی خود راضی بودند.
 • 87 درصد از ازدواج شان خرسند بودند.
 • 92 درصد از سطح سلامتی خود خرسند بودند.

[بعضی ها، مخصوصن خود من، ممکن است در عجب باشند که آیا آنها به دلیل اینکه ثروتمند هستند، از زندگی خود خرسندند، یا چون شاد و مثبت هستند، ثروتمند هستند. بحث جوجه و تخم مرغ]

وی همچنین پیوسته متوجه نگرش ها و باورهای منفی که در بین فقرا وجود داشت، شد:

 • 85درصد از شغل و حرفه خود ناراضی بودند.
 • 53 درصد از ازدواج خود ناراضی بودند.
 • 78 درصد معتقد بودند که خوش بینی الزامن برای موفق شدن کافی نیست.
 • 77 درصد معتقد بودند که دروغ گویی برای رسیدن به موفقیت لازم است.

مساله نگرش، یقینن. در حالیکه گفتن این موضوع که تنها شاد بودن منجر به رسیدن به ثروت می شود، سخت است، داشتن یک نظریه و نگرش مثبت قطعن آسیب زا نمی باشد.

 

5- آموختن دانش

همانطور که در بالا ذکر شد، 88 درصد از ثروتمندان، حداقل سی دقیقه در روز را صرف مطالعه می نمایند تا دانش خود را توسعه دهند. به علاوه 85 درصد بصورت مداوم در ماه دو یا چند کتاب می خوانند.

کتاب های غیر تخیلی مانند زندگی نامه ها، کتاب های کمک به نفس، یا مطالبی مربوط به کسب و کارشان تمامن از بهترین گزینه ها هستند. ثروتمندان قادر بودند آنچه را که آموختند به اطلاعات عملی که بتوانند از آنها در تصمیمات روزمره خود استفاده کنند، تعبیر و تفسیر نمایند. آنها اولویت آموزش خود را عادت ساخته و آنچه را که می آموختند در رسیدن به اهداف و بهبود زندگیشان بکار می بردند.

 

6- تعقیب پیشرفت

زمانی که شما بدون برنامه ریزی و بدون هیچ اندیشه ای نسبت به آنچه که انجام می دهید، زندگی می کنید، دانستن این موضوع که شما برای موفق شدن باید چه چیز را تغییر دهید یا به روشی متفاوت انجام دهید، تقریبن محال است. برای مثال اگر شما بودجه ماهانه ای را برای خود در نظر نگیرید، دانستن اینکه چگونه و کجا می توانید پول پس انداز کنید، غیر ممکن است.

کورلی متوجه شد که افراد ثروتمند در مورد تعقیب و سنجیدن تمام عرصه های زندگی شان تقریبن وسواسی هستند.

 • 67 درصد لیست وظایف روزانه خود را به روز نگه می داشتند.
 • 94 درصد هر ماه حساب بانکی خود را متعادل می کردند.
 • 57 درصد کالری هایی که مصرف می کردند را می شمردند.
 • 62 درصد اهدافی را تنظیم نموده و پیگیری می کردند که آیا آنها در مسیر نیل به آن اهداف هستند یا خیر.

زمانی که شما هیچ معیاری برای سنجش پیشرفتتان نداشته باشید، ایجاد و رسیدن به اهداف مشکل تر خواهد بود. برای اینکه شانس بهتری در رسیدن به موفقیت داشته باشید، سازمان یافته باشید و مسیر پیشرفت به سمت اهدافتان را پیگیری نمایید.

 

7- تعامل با افراد موفق

ثروتمندان بطور حسی اهمیت بودن در اطراف افراد هدف گرا و موفق را درک می نمایند. آنها نسبت به این پرورش این روابط مثبت هوشیار بوده و زمان و انرژی لازم را صرف پرورش این نوع روابط می کنند.

کورلی می نویسد: ”افراد ثروتمند موفق در رابطه با اینکه با چه کسی معاشرت می کنند، نکته بین هستند. هدف آنها توسعه روابط با سایر اشخاص موفقیت گرا، می باشد. زمانی که آنها با شخص مناسبی روبرو می شوند، زمان و انرژی بسیار زیادی را برای ایجاد یک رابطه قوی با وی اختصاص می دهند. آنها این رابطه را از نهالی کوچک به درختی بزرگ پرورش می دهند. روابط وجه نقد ثروت و موفقیت می باشد."

پیشنهاد وی اختصاص دادن سی دقیقه در روز برای پرورش این نوع روابط می باشد. این به معنی نشر عقاید، پند و اندرز دادن، یا تنها به طور کلی یک همراه مفید و کمک کننده می باشد. همانطور که شما این رابطه را برقرار می کنید و پرورش می دهید، آن شخص احتمالن جبران کرده و به پشتیبان قابل اعتماد و با ارزشی تبدیل می شود.

 

آیا شما در زندگی خود این هفت عادت را بکار می برید؟ آیا قادر بوده اید که با اعمال این راهبردها به اهدافتان برسید؟

 

ترجمه: واحد ترجمه کلینیک دکتر صحت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

افزودن نظر

سبد خرید

مجتمع تجاری اداری گلشن مال

آخرین نظرات

حمید
جناب آقای دکتر صحت
سلام و عرض ادب و احترام
می خواستم یه انتقاد از جنابعالی بکنم، بنظرم شما دارید ا...
فرزاد
اقای دکتر فوق العاده بود بخصوص خودشناسی هایی که قرارداده بودید و نتیجه تستPDA ممنون
کورش
با تشکر از سایت زیبا و موارد ارایه داده شده تست PDA واقعا جالب و درست بود در هیچ جا ندیده بودم چه جو...
راضيه عبدالهى
سلام وعرض ادب خدمت دكترصحت عزيز،مديريت مجموعه زيبايى راضى هستم بسيار مفتخرم ازآشنايى باشما،شما بابار...
آوا قیاسی
سلام
اگه قرار باشه چنتا سوال درباره ی محاسبه خودانگیزشی مدیران و سرپرستان مطرح کنیم چند مورد مثال م...
سیدمرتضی موسوی
سلام چرا فروشگاه اینترنتی ندارید و محصولاتتون رو هنوز به شیوه زمان دقیانوس بصورت پستی میفرستید؟
بیش...
مهدی آرمیده
با سلام و عرض تسلیت خدمت جناب آقای دکتر کامران صحت...
این عارضه بزرگ را به شما و خانواده محترم تسلی...
ترنم
خیلی عالی بود .استفاده کردم
Zahra.mhb
درود
نتیجه عالی و کارآمد
ممنون دکتر
مصطفایی
مثل همیشه مفید و کارامد
سپاس فراوان دارم از استاد گرامی اقای دکتر کامران صحت